Снијег ствара проблеме у Чечави: Непроходни путеви и несташица струје
Снијег који од синоћ непрекидно пада, од јутрос узрокује велике потешкоће у Чечави. Као и обично, надлежне службе су неспремне за овакве временске услове. Мјештани су остали без електричне енергије, а путни правац према Теслићу је отежано проходан због стабла које је пало на пут. На дионици према Речанима, на 12. километру, оборена буква додатно блокира саобраћај.
Падавине су најављене и за наредне дане, што изазива додатну забринутост. Предсједник МЗ истиче да је ситуација тешка и изражава незадовољство организацијом регионалних и локалних служби за чишћење. Такође, од мјештана тражи опрезност и савјетује кретање на пут само у великој нужди.
Како сазнајемо, ни у граду стање није много боље – зимска служба је заказала, а снијег се не чисти. Иако тренутно има струје, стање на терену је далеко од задовољавајућег.
Оно што посебно забрињава јесте потпуно одсуство било какве организације на локалном нивоу. Мјештани немају механизам за самоорганизовање у ванредним ситуацијама, а у селима не постоје службе или планови за управљање кризним ситуацијама. За разлику од других руралних заједница у Европи, гдје постоје локалне добровољачке службе и јасни протоколи за овакве ситуације, у нашим крајевима таквог система једноставно нема. Недостатак локалне иницијативе и организације отежава живот мјештанима и у обичним околностима, а у ванредним ситуацијама попут ове, последице су још драстичније.
Министарство просвјете и културе Републике Српске затражило је информације од основних и средњих школа у Српској да ли је отежано одвијање наставе због снијега који од јутрос пада и који је проузроковао бројне проблеме, сазнају Независне новине. Падавине су достигле висину између 10 и 30 цм снијегав на истоку до 30 цм на западу, у брдско-планинским предјелима од 30 цм до 60 цм, што је блокирало читаву државу. Ово јасно показује да систем није припремљен за било какве кризне ситуације и да је неефикасан, што доводи до великог броја проблема у функционисању инфраструктуре и јавних служби, чак и при најмањим елементарним непогодама.
Ово је још један позив да се такве праксе уведу и код нас. Формирање локалних волонтерских тимова, успостављање складишта са неопходним ресурсима и боља координација са општинским службама могу значајно ублажити посљедице оваквих непогода. Мјештани наглашавају да је неопходно извући поуке из ове ситуације и почети са озбиљним припремама за будуће кризне догађаје, којих ће због климатских промјена, бити све више.
0 Коментарa