Čuvar rijetkog podzemnog blaga
Smještena dvadesetak kilometara od Teslića, jedna je od tri pećine u Evropi karakteristične po unutrašnjem tigrastom obliku šara. Od kada je otvoren, ovaj dragulj prirode sve više privlači turiste i speleologe, tako da se ove godine očekuje posjeta oko 20.000 gostiju, kao i da Rastuša bude proglašena spomenikom prirode druge kategorije. Ovih dana u Rastuškoj pećini boravi tim arheologa s Kembridža, koji nastavlja istraživanje pećine započeto prošle godine.
Predsjednik Ekološko-turističkog udruženja "Eko-park" iz Rastuše, Blagoje Radić, rekao je da istražuju minerale koji su stvorili takvu unutrašnjost pećina, što je prava rijetkost.
– Naša pećina spada u red najvećih pećina u RS i BiH, a po detalju tigrastog oblika šare, koju još ima pećina kod Vičence, u Italiji, i pećina nedaleko od Pariza, u Francuskoj, zaista je posebna i predstavlja značajno blago koje treba da čuvamo i istražujemo – kaže Radić.
Stručnjaci s Univerziteta u Kembridžu, koji su prošle godine istraživali pećinu, namjeravaju da nastave svoj rad tokom jula.
Za pećinu Rastuša čulo se nakon njenog otvaranja za posjetioce i do sada ju je posjetilo više od 60.000 ljudi. Prije tri godine pećina je popločana kamenom staza u dužini od 350 metara i taj prostor je osvijetljen.
– Trenutna prohodnost je oko 700 metara. Međutim, tu se pećina ne završava, na šta ukazuju tijesni prolazi – s radošću priča Radić.
Promociji ove destinacije pažnju posvećuje i Opština Teslić, kao i Turistička organizacija opštine.
– Rastuška pećina ucrtana je na turističku kartu opštine Teslić kao veoma zanimljiva destinacija, na koju turisti dolaze u grupnim posjetama – rekla je Ivana Bubić, v.d. direktora Turističke organizacije.
Rastuška pećina značajna je i za razvoj sela Rastuša, pa je prema riječima predsjednik Savjeta MZ, Rastuša, Saše Dakića, neophodno sanirati puteve kroz selo.
– Problem predstavlja dva kilometra makadamskog puta prema pećini. Od Opštine smo dobili obećanja da će u ovoj godini biti asfaltiran kilometar puta – dodao je Dakić.
Rastuška pećina otvorena je za posjete od 15. aprila do 15. oktobra, svakog vikenda od osam sati do 18 časova, a radnim danima prema potrebi, uz prethodnu najavu.
(Fokus)
0 Коментарa