Љетопис српске основне школе у Чечави (1909)
СРПСКИ ПРАВОСЛАВНИ ЦРКВЕНО-ШКОЛСКИ ОДБОР У ЧЕЧАВИ – ТЕСЛИЋ
Број 13. 1909.
Љетопис српске основне школе у Чечави.
Прва српска школа отворена је у Чечави године 1865.
Стојан Станковић парох у Чечави сазидао је исте године код цркве једну кућицу и у њој отвори школу. У истој се учило што је било најнужније тога времена, а то је да сваки ученик научи читати и писати те нешто и рачунати.
Први учитељ у тој школи био је Кршија Пејић коме је плата била 70 гроша мјесечно. Поред учитељске дужности бавио се и увезивањем књига, јер је у том послу био вјешт. Знао је врло лијепо штампати славенска слова, те пошто су у оно вријеме увезиване, односно читане само славенске књиге, то је имао прилично лијепу зараду од штампања славенских слова. Био је учитељ 3 године и то 1865., 6. и 7. Имао је 9 ученика. Поп Стојан је прије Кршије учио и приватно неку дјецу који су касније били свештеници.
Ти су: поп Гавро Квржић, п. Васо Анђелић, п. Јово Квржић, п. Коста Душанић и поп Михајло Лугоњић.
Послије Кршије Пејића дошао је за учитеља поп Михајло Лугоњић из Јелањске. Служио је двије године и то 1867. и 8. 1 год. школску, а то је до 11. Јуна 1906.
- јуна 1906. завршена школска година.
- јула 1906. изабран за учитеља Стеван Стојановић срп. нар. учитељ у Пурачићу, родом из Бујавице код Пакраца у Славонији, оспособљен на срп. учит. школи у Пакрацу.
- јуна 1907. завршена школ. година-
- —- 1908. —————————-
Захвалио се учитељ Стево Стојановић на службовању у овдашњој школи пошто је изабран за учитеља у Бос. Дубици. - августа изабран је за учитеља Душан Малетић родом из Сријемских Карловаца. Исти је оспособљен за учитеља на срп. учит. школи у Пакрацу.
- августа почела је настава у школи.
- октобра 1908. затворена је школа и прекинута настава на неизвјесно вријеме ради епидемије шарлаха.
- новембра почела је настава која је усљед болести шарлаха 13. октобра 1908. прекинута. Од 13. октобра до 24. новембра 1908. умрло је од шарлаха 7 дјеце школске.
- јануара свечано је прослављен дан Св. Саве. Тог дана је послије св. литургије ишла литија у школску зграду гдје је обављено водоосвећење. Увече тога дана судјеловала је школска младеж на Св. Савској бесједи пјесмом „Ја сам Србин“.
У Чечави 17. Фебруара 1909.
Перовођа: Д Малетић, учитељ
Предсједник: Ј. Станковић
0 Коментарa