Kakmuž: Zvijezda – Rudar 2:1

U zanimljivoj utakmici u Kakmužu, domaći tim srećno slavio rezultatom 2:1, uprkos činjenici da je pola sata igrao sa igračem manje. Utakmicu je obilježila na momente gruba igra i katastrofalno suđenje sudije Simišića i njegovih pomoćnika. Domaći su poveli golom kapitena Simića iz slobodnog udarca u 23. minutu, iako su gosti bili bolji rival. Izjednačio je kapiten Rudara Tadić u 67. minutu nakon isključenja Samardžića. Pobjedu svom timu donio je Pejić u 81. iz sumnjive situacije kada pomoćnik Kandić nije signalizirao ofsajd.

Stadion u Kakmužu. Gledalaca: 100. Strijelci: 1:0 Simić (23'), 1:1 Tadić (67'), 2:1 Pejić (81'). Sudija: Simišić. Pomoćnici: Kandić, Radovanović. Žuti kartoni: Pejić, Đurić (Zvijezda), Stokić, S.Kvržić (Rudar). Crveni karton: Samardžić (Zvijezda)

Zvijezda: Vasiljević, Pejić, Todorović, Moćić, Samardžić, Simić, Lukić, Đurić, Aleksić (od 77. B.Stjepanović), Radić (od 65. Tomić), Dragojlović

Rudar: Pantić, Stokić, Bojinović, Šušković, Radić,  Šetušić (od 69. Du.Kusturić), Dr.Kusturić, Ž.Marković (od 33. S.Kvržić), Tadić, Simić, Kerić (od 59. Z.Marković)

Posljednje gostovanje ove jeseni Rudar je igrao u Kakmužu protiv domaće Zvijezde. Tradicionalno dobri odnosi između dvije ekipe dali su naslutiti da će se gledati dobar fudbal. Međutim, utakmicu su, ipak, obilježile ružne stvari, izazvane prije svega katastrofalnim suđenjem sudijske trojke na čelu sa Markom Simišićem. Bez obzira na krajnji ishod meča, obije ekipe su imale puno toga za prigovoriti "djeliocima pravde".

Rudar je u utakmicu ušao oslabljen neigranjem Gorana Kvržića, Anđelkovića i golmana Dragičevića. Osokoljeni prvom pobjedom prije sedam dana, prvotimci Rudara od prvog minuta su krenuli agilno prema golu domaćih, željni da pokažu da mjesto na tabeli nije ogledalo kvaliteta ove ekipe. Već u 6. minuti prvi put je zaprijetio Željko Marković, a ubrzo zatim i Tadić. Domaći uzvraćaju preko Samardžića, ali su mreže i dalje mirovale. Rudar je gradio lijepe napade, a nervozni i nemoćni domaćin se grčevito branio.

U 23. minutu glavni sudija Simišić preuzima glavnu ulogu na terenu, dosuđujući nepostojeći prekršaj nad Samardžićem na 17 metara od gola Pantića. Ovakvoj odluci je prethodio pritisak na sudiju u kojem je prednjačio upravo Samardžić. Kapiten Zvijezde Simić perfektno je izveo slobodan udarac i doveo svoj tim u vođstvo, iako do tog momenta praktično nisu stvorili čak ni polupriliku. Igra Rudara se u tim trenucim raspala, pa je utakmica pošla nekim drugim tokom. Izgubljeni Simišić je odluke donosio "na povik sa strane", a utakmica se polako pretvarala u grubu i prljavu. Cijelo prvo poluvrijeme pravi mali rat vodili su dojučerašnji saigrači iz dobojskog Željezničara Kerić i Aleksić. Vrhunac grube igre dostignut je brutalnim prekršajem nad Markovićem, koji je utakmicu završio u 33. minutu, a zamijenio ga je Slaviša Kvržić. Za težak prekršaj domaći fudbaler nije ni opomenut.

Najbolju priliku u prvom dijelu utakmice Rudar je imao u 42. minutu kada je dosuđen indirektan udarac u šesnaestercu domaćih, kada je golman Vasiljević uhvatio vraćenu loptu kapitena Simića. I ovu odluku Simišić je donio sa velikim zakašnjenjem, tek nakon reagovanja gotovo cijele ekipe i klupe Rudara. Uslijedili su protesti domaćih, ali je indirektan udarac ipak izveden. Radić je loptu dodao Tadiću koji je šutirao, ali je kapiten Zvijezde izblokirao udarac. Ova akcija je djelovala vrlo neuigrano i morala je biti bolje izvedena. Tako se na odmor otišlo pri minimalnom vođstvu domaće ekipe.

Slika na terenu nije se mijenjala ni u drugom poluvremenu. Rudar je morao naprijed, a domaći su šansu čekali iz kontranapada. U 57. minutu Samaržić je još jednom prigovorio sudiji, koji mu pokazuje žuti karton. Uslijedila je žestoka reakcija Samardžića pa je na kraju dobio i crveni karton. Rudar je u potpunosti preuzeo inicijativu i gol domaćih viso je u vazduhu. Konačno je pao u 67. minutu kada je Kvržić idealno uposlio Tadića. Iskusni napadač nije propustio priliku da donese izjednačenje svojoj ekipi. U tim trenucima činilo se da su sva tri boda na dohvat ruke, ali pomoćni sudija Radovanović nije mislio tako. Na svako dodavanje prema Tadiću i Kusturiću na polovini Zvijezde zastavica u rukama Radovanovića bila bi visoko podignuta signalizirajući navodni ofsajd.

Ključni momenat desio se u 81. minutu kada je bek domaćih Pejić dobio loptu u kaznenom prostoru Rudara i vješto ubacio loptu iza leđa Pantića. Utisak je da se radilo o nedozvoljenoj poziciji Pejića, ali pomoćnik Kandić je "vidio jednog igrača u crno-bijelom dresu" koji je bio bliži Pantiću, pa su domaći poveli 2:1. Na drugoj strani Radovanović nije dozvolio igračima Rudara da organizuju bilo kakvu akciju, prekidajući ih ofsajdima.

Odmah nakon postignutog drugog gola domaća publika je tražila kraj utakmice, a Sudija Simišić već u 87. minutu pokazuje delegatu tri minuta nadoknade. Nadoknada je, pak, trajala minut i šesnaest sekundi, kada je sudija označio kraj susreta, iako je izvršeno šest izmjena, dodijeljen crveni karton i prekid kod udaljavanja domaćeg fudbalera koji se zagrijavao iza gola Rudara u trajanju od najmanje dva minuta. Sve to sudija je nadoknadio u pomenutih 76 sekundi. Na kraju je od delegata dobio pozitivnu ocjenu, a od isključenog Samardžića loptu u glavu.

I ovo kolo obilovalo je golovima, postignuto je čak 47, odnosno 5.86 po utakmici. Bez golova je bilo jedino u Miloševcu u duelu Posavine i Budućnosti. Upravo će posavina gostovati kroz sedam dana u Stanarima. Iznenađujući bod u Pelagićevu osvojila je ekipa Sloge. Svi ostali domaćini zabilježili su visoke pobjede. Rudar je porazom u Kakmužu ponovo pao na 15. mjesto, a bodovni bilans pokušaće da popravi u nedjelju protiv gostiju iz Miloševca.